Σεμινάρια - πτυχία GIS

Περισσότερα
09/02/2012 19:27 #851 από alpabix
Σεμινάρια - πτυχία GIS δημιουργήθηκε από alpabix
Γεια χαρά σε όλους τους συνάδελφους.. Μήπως κάποιος μπορεί να με κατατοπίσει σχετικά με το GIS όσον αφορά σεμινάρια ή και πτυχία, διδακτικές ώρες αλλά και δίδακτρα; θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε στέλνοντας μου κάποια sites από μερικά σεμινάρια που κάποιος πιθανόν να έκανε και έμεινε ευχαριστημένος ; εφόσον βέβαια δεν τίθεται θέμα διαφήμισης... Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι τα πράγματα να γίνουν καλύτερα στον κλάδο μας από άποψη εργασίας..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
09/02/2012 20:47 #852 από Iordanis
Απαντήθηκε από Iordanis στο θέμα Απ: Σεμινάρια - πτυχία GIS
Γεια σου alpabix και καλώς ήρθες.

Αυτά που ρωτάς είναι αρκετά γενικά και πολλά να εξηγηθούν γραπτώς, αλλά ταυτόχρονα πολύ εύκολα να τα βρεις. Εξαρτάται καταρχήν για τι σκοπό χρειάζεσαι τις εφαρμογές GIS. Από εκεί και πέρα, λόγω του ότι ακριβώς είναι κάτι πολύ διαδεδομένο (έχουν γίνει μόδα ) μπορείς με πολύ απλές αναζητήσεις στο ίντερνετ να βρεις πάρα πολλές επιλογές. Ωστόσο δεν είναι δυνατόν εντός του φόρουμ να προταθούν συγκεκριμένα προγράμματα ή εταιρίες για ευνόητους λόγους.

Θα πρότεινα να κάνεις μια αναζήτηση και να επανέλθεις ρωτώντας συγκεκριμένα πράγματα, όπως π.χ. βρήκα σε ένα σεμινάριο το Α. Εγώ θέλω να κάνω το Β...πόσο χρήσιμο μου είναι ή όχι.

Πάντως θεωρώ πως όλα τα σεμινάρια που απευθύνονται σε αρχάριους προσφέρουν λίγο πολύ τα ίδια.

Τώρα αναφορικά με τα πτυχία δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...εννοείς πτυχίο πανεπιστημιακό? μεταπτυχιακό? Αν ναι δε νομίζω να χρειάζεσαι απάντηση για τον αν συγκρίνονται ή όχι με κάποιο σεμινάριο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
09/02/2012 21:58 #853 από alpabix
Απαντήθηκε από alpabix στο θέμα Απ: Σεμινάρια - πτυχία GIS
Ευχαριστώ Ιορδάνη για το ενδιαφέρον.. σαν δασοπόνος θα ήθελα να μάθω να χρησιμοποιώ το gis για δασικούς χάρτες κλπ.. Γνωρίζω ότι ένα μεταπτυχιακό είναι σαφώς ανώτερο από οποιοδήποτε σεμινάριο. θα καταθέσω χαρτιά για μεταπτυχιακό το Μάιο(Αθήνα) αλλά επειδή είναι πιθανό να μη με δεχτούν, θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα από σεμινάρια. Ευχαριστώ και πάλι Ιορδάνη.. Καλό απόγευμα και να σαι καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
09/02/2012 22:25 #854 από pachanga
Απαντήθηκε από pachanga στο θέμα Απ: Σεμινάρια - πτυχία GIS
Αν είσαι Θεσσαλονίκη θα μπορούσα να σου δείξω κ εγώ κάποια πράγματα.. ασχολήθηκα τον τελευταία καιρό με 2 συναδέλφους που ήθελαν ακριβώς το ίδιο με εσένα, δασικούς χάρτες. Δεν χρειάζεται να παρακολουθήσεις αναγκαστικά σεμινάρια ECDL ή της μαραθον δατα κλπ για να μπορέσεις να εκτελέσεις τις "ρουτίνες¨που απαιτούν οι τεχνικές προδιαγραφές των δ. χαρτών.

Υπάρχουν όντως 2-3 τέτοιες επιλογές, με διαβαθμισμένα σεμινάρια ανάλογα με το πόσο εμβάθυνση στο θέμα γίνεται. Το μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείς να προσαρμόσεις το σεμινάριο σε αυτά ακριβώς που ζητάς. Θα σου πει κάποια πράγματα συνολικά για τις λειτουργίες του GIS λογισμικού και από εκεί κ πέρα εσύ θα πρέπει να βρεις τρόπο και να εξασκηθείς με κάποια δεδομένα κ με βάση τις τεχν. προδιαγραφές στο να κατασκευάζεις δ. χάρτες.

Επίσης υπάρχουν και μαθήματα GIS μέσω διαδικτύου από κάποια πανεπιστήμια ένα εκ των οποίων είναι το Lund University στη Σουηδία. Εκεί όμως αποστελλεις δικαιολογητικά κλπ.

choose. life

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
09/02/2012 22:49 #855 από alpabix
Απαντήθηκε από alpabix στο θέμα Απ: Σεμινάρια - πτυχία GIS
Χίλια ευχαριστώ για το κάλεσμα αλλά μένω Αθήνα..Πάντως και οι αυτές οι πληροφορίες που μου έδωσες χρήσιμες είναι γιατί ξεκινάω από το μηδέν.. Συγχαρητήρια σε σένα και όλους για το φόρουμ και το site.πολύ καλή προσπάθεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10/02/2012 03:49 #859 από s@m
Απαντήθηκε από s@m στο θέμα Απ: Σεμινάρια - πτυχία GIS
Και φυσικά μπορείς να ξεκινήσεις από το μηδέν και μόνος σου με τα εκατοντάδες tutorials που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Τα πιο πολλά GIS προγράμματα έχουν πολύ καλό και συμβουλευτικό Help αρκεί πάντα να ξέρεις αγγλικά. Επίσης έχει ανέβει στο dasologoi.gr ένα βίβλίο με τα "Βασικά του ArcGIS 10" που μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν εδώ . Αυτά για εκμάθηση από μόνος σου.
Τώρα για τα υπόλοιπα ότι σου απάντησαν από πάνω οι συνάδελφοι. Γενικά για GIS έχουμε αρκετούς "ειδικούς" στο dasologoi.gr για ότι χρειαστείς. Επίσης υπάρχει αν δεν το ξέρεις και το forum του gistech που είναι αποκλειστικά για gis. Σου εύχομαι όπως και να έχει καλή επιτυχία στην επιλογή σου στο μεταπτυχιακό στην Αθήνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.199 δευτερόλεπτα

Επικοινωνία

 

Δημοφιλή Αρχεία

Έκθεση Φωτοερμηνείας 664
coord_gr 347
Πράξη Χαρακτηρισμού συνοδευόμενη από την Έκθεση Αυτοψίας και Εισήγηση 324
Πίνακες παραγωγής Κοσσενάκη 261
Οδηγός ενσωμάτωσης WMS (ΑΦ Κτηματολογίου) στα Google Earth και QGIS 246

Τελευταία Μέλη

  • bio
  • GM ENGINEER
  • Musicswido
  • ΦΥΔΑΝΑΚΗΣ
  • Ektor