Συζητήσεις σχετικά με τρέχοντα ζητήματα της επικαιρότητας όπως οι προκηρύξεις μελετών σύνταξης και ανάρτησης δασικών χαρτών, οι διαχειριστικές μελέτες και οι μελέτες αιολικών πάρκων, περιβαλλοντικών επιπτώσεων κ.α.

Κληροτεμαχιο

Περισσότερα
02/09/2020 18:48 #2319 από Nick_80
Κληροτεμαχιο δημιουργήθηκε από Nick_80
Γεια σας ειναι το πρωτο μου post εδω και θα το εκτιμουσα πολυ αν θα μπορουσατε να με βοηθησετε γιατι εχω μπερδευτει με τους απειρους νομους
που υπαρχουν περι δασικης νομοθεσιας.Εχω ενα κληροτεμαχιο το οποιο δεν
εχει καλλιεργηθει ποτε (τουλαχιστον απ οτι ειδα σε φωτογραφιες του
κτηματολογιου) και το εχουν χαρακτηρισει ΑΔ 20 (το 20 ειναι
κληροτεμαχιο).Εχω τιτλους απο το 1938.Εχω δικαιωμα δομησης και γενικα τι
δικαιωματα εχω?Επισης αυτον τον
καιρο γινεται αναμορφωση δασικου χαρτη.Πρεπει να κανω καποια
αιτηση?Ευχαριστω εκ των προτερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
24/09/2020 11:14 #2321 από dimi36
Απαντήθηκε από dimi36 στο θέμα Κληροτεμαχιο
Καλημερα και απο μενα. εγω εχω κατι αλλο.Στην Βουρβουρου Χαλκιδικη Καρυδι. Κληρονομια απο το 1930 προς τα παιδια και αυτα προς τα δικα τους παιδια. δηλαδη εκταση 10 στρεμματων χωριστηκε σε 5 2αρια....Ετυχε βρεθηκε ο μπαμπας μου και αγορασε τα 4,011 στρ. και κυρωνονται τα 3/4 δασικο. Κανω ενσταση, μπαινει αρχειο και τωρα που θα ξανακυρωθει ο χαρτης παλι δασικο θα βγει (λογικο) θα ξανακανω ενσταση..Θα ηθελα ομω εναν  ΔΑΣΟΛΟΓΟ ΣΤΗΝ ΒΟΥΡΒΟΥΡΟΥ να ξερει απο αυτα και να με ενημερωσει τι πρεπει να κανω...
Μηπως να *επεμβω* καπως και να κοψω κανενα πευκο πριν ξανα κυρωθουν οι δασικοι χαρτες? 
Θα θελα να ξεκαθαρισει για να το πουλησω ή το εκμεταλλευτω  ή χτισω..Γενικα μην παει χαμενο.
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ
Γενικα θελει τρεξιμο και ψαξιμο παντως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
24/09/2020 17:47 - 24/09/2020 17:54 #2322 από Nick_80
Απαντήθηκε από Nick_80 στο θέμα Κληροτεμαχιο
Oι δασολογοι δεν θα σε βοηθησουν ιδιαιτερα (πιο πολυ θα σε σαμποταρουν.Θα σου πουν να κοβεις κλαρακια να καις στην σομπα.).Αυτο που θες ειναι εναν μηχανικο.Αντιρρηση μην κανεις θα την βαλουν στο συρταρι.Η επεμβαση συνηθως για να εγκριθει πρεπει να εχεις δυναμη (δηλ καμια πολεοδομικη εταιρια).Εχεις δικαιωματα δομησης εκτος σχεδιου.Οσο για κοψιματα μην τα αναφερεις.
Last edit: 24/09/2020 17:54 by Nick_80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
24/09/2020 18:13 - 24/09/2020 18:20 #2323 από s@m
Απαντήθηκε από s@m στο θέμα Κληροτεμαχιο
Καλησπέρα. Απευθυνθείτε σε κάποιον δασολόγο από την περιοχή σας που να ασχολείται με ενστάσεις - φωτοερμηνείες και συζητήστε το σοβαρά μαζί του. Μη ψάχνετε να βρείτε απάντηση στο Διαδίκτυο - κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Και σε καμία περίπτωση μην κόψετε τα Πεύκα. Θα κάνετε τα πράγματα χειρότερα.
Last edit: 24/09/2020 18:20 by s@m.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
25/09/2020 08:46 #2324 από dimi36
Απαντήθηκε από dimi36 στο θέμα Κληροτεμαχιο
Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Σιγουρα θα ψαξω Δασολογο της περιοχης.
Απλα γραφω την περιπτωση μου μηπως υπαρχει κατι αναλόγο και ανταλλαξουμε εμπειριες και συμβουλες.
Οι δασολογοι ξερουν πολλα περισσοτερα απο μας τους κοινους πολιτες σιγουρα.
Ευχαριστω και αναμενω κ αλλες αποψεις συμβουλες. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
16/10/2020 13:18 #2325 από stavraetos
Απαντήθηκε από stavraetos στο θέμα Κληροτεμαχιο
Καλησπέρα.
Συμβουλευτείτε ένα Δασολόγο που δραστηριοποιείται στην περιοχή σας για να σας κατατοπίσει σχετικά με τις αναγκαίες ενέργειες. Πιθανόν να έχει ασχοληθεί με αντίστοιχες περιπτώσεις με τη δική σας.
Θα σας συμβούλευα να εξακριβώσετε κατά πόσο έχει γίνει κάποια συμβολαιογραφική πράξη διαχωρισμού της ιδιοκτησίας (π.χ. οριζόντια ιδιοκτησία) και ποιον χαρακτήρα είχε το τεμάχιο όταν πρωτο-κληρονομήθηκε (π.χ. αγρός, δασοτεμάχιο, χερσολίβαδο), ώστε να μπορείτε να υποστηρίξετε καλύτερα την αντίρρησή σας.
Υποθέτω πως υπάρχει ήδη σχετικό τοπογραφικό με συντεταγμένες στο σύγχρονο σύστημα συντεταγμένων.
Καλή συνέχεια στο ψάξιμό σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.262 δευτερόλεπτα

Επικοινωνία

 

Δημοφιλή Αρχεία

Έκθεση Φωτοερμηνείας 664
coord_gr 347
Πράξη Χαρακτηρισμού συνοδευόμενη από την Έκθεση Αυτοψίας και Εισήγηση 324
Πίνακες παραγωγής Κοσσενάκη 261
Οδηγός ενσωμάτωσης WMS (ΑΦ Κτηματολογίου) στα Google Earth και QGIS 246

Τελευταία Μέλη

  • bio
  • GM ENGINEER
  • Musicswido
  • ΦΥΔΑΝΑΚΗΣ
  • Ektor