Ζητήματα επαγγελματικών δικαιωμάτων, μελετητικά πτυχία (έκδοση, κατηγορίες), πτυχία εργοληπτών (ΜΕΚ-ΜΕΕΠ)

Περί μηχανικών ο λόγος

Περισσότερα
28/03/2012 20:46 - 28/03/2012 21:19 #950 από pachanga
Περί μηχανικών ο λόγος δημιουργήθηκε από pachanga
Μία σύντομη παράθεση από το Τμήμα Δασών Κύπρου. Υπάρχουν βλάσφημοι στην Ευρωπαϊκή Ένωση που έχουν θεσμοθετήσει δημόσια υπηρεσία με τις λέξεις "δασικός" και "μηχανική" στην ίδια πρόταση ! Μάλιστα υφίσταται και οργανική θέση με τον τίτλο: Δασικός Μηχανικός ! Οποία ύβρις..

Τομέας Δασικής Μηχανικής
Η δασική Μηχανική αποτελεί τη σπονδυλική στήλη για τη σωστή και απρόσκοπτη λειτουργία της διοίκησης, διαχείρισης και προστασίας των δασών. Το Τμήμα Δασών κατασκευάζει τεχνικά έργα όπως δρόμους, γέφυρες, οικοδομές, αγοράζει και συντηρεί τηλεφωνικό, μηχανικό και πυροσβεστικό εξοπλισμό. Μεριμνά για τον οικιακό εξοπλισμό, την υπόδηση, ένδυση και ασφάλεια των υπαλλήλων, του εργατικού και δασοπυροσβεστικού προσωπικού.
Η μηχανογράφηση των διάφορων εργασιών και η χρήση δορυφορικού υλικού τηλεπισκόπισης και των γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών, αποτελούν σύγχρονες μεθόδους για τη διαχείριση και προστασία του δασικού πλούτου.

Για να επιτευχθούν τα πιο πάνω καταρτίζονται αντίστοιχα προγράμματα, σχεδιασμοί και τεχνικοοικονομικές μελέτες. Οι προϋπολογισμοί του τμήματος διακρίνονται για την ποικιλότητα των εργασιών, τη σωστή ισορρόπηση της ανάπτυξης σε όλες τις δασικές περιοχές, την πλατιά αξιοποίηση όλων των τεχνικών επαγγελμάτων, την μείωση της ανεργίας και την διατήρηση του πληθυσμού στις ορεινές και ημιορεινές περιοχές της Κύπρου.


πηγή: www.moa.gov.cy/moa/agriculture.nsf/All/1...02EB9BB?OpenDocument

choose. life
Last edit: 28/03/2012 21:19 by pachanga.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
28/03/2012 22:02 #951 από dimmihel
Απαντήθηκε από dimmihel στο θέμα Απ: Περί μηχανικών ο λόγος
Πάντως πρόσφατα συστήθηκα σαν Forest Manager σε ένα Ισπανό συνάδελφο Δασολόγο ο οποίος αφού του εξήγησα σε ποιά χώρα τελειώσα τις προπτυχιακές μου σπουδές, έσπευσε να με "διορθώσει" λέγοντας ότι θα έπρεπε να συστήνομαι σαν Forest Engineer.

Μου το δικαιολόγησε λέγοντας ότι γνωρίζει πως έχουμε παρακολουθήσει πενταετές πρόγραμμα σπουδών ενώ όπως χαρακτηριστικά μου ανέφερε σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο τα πενταετή Δασολογίας πλέον αποκαλούνται Forest Engineering.

Φυσικά και υπάρχει έντονο το στοιχείο της μηχανικής στις σχολές Δασολογίας όπως επίσης υπάρχει και ελεύθερη αγορά στην οποία απασχολούνται οι απόφοιτοι Δασολόγοι σαν εργολάβοι για παράδειγμα ή μελετητές, όμως θεωρώ ότι απέχουμε παρασάγγας απο τη φιλοσοφία των μηχανικού και ομολογώ ότι είμαι πολύ ευτυχισμένος για αυτή τη διαφορά φιλοσοφίας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
29/03/2012 01:37 #952 από vernieros
Απαντήθηκε από vernieros στο θέμα Απ: Περί μηχανικών ο λόγος
Δε ντρέπονται καθόλου εκεί στην Κύπρο? Οι αχρείοι. Βεβήλωσαν αυτή την ιερή λέξη. Είναι καιρός να φύγουν απο την ευρωπαική ένωση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν _QQ_Σε Ευχαριστώ_QQ_: pachanga

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
29/03/2012 05:22 #953 από ptsolak
Απαντήθηκε από ptsolak στο θέμα Απ: Περί μηχανικών ο λόγος
Τσκ τσκ τσκ, Ιάσωνα (!) είσαι προκλητικός!
Νομίζω, λόγω παραδόσεως και εξωστρέφειας, θα προτιμήσω το Forest Engineer. Αυτό προτείνω στους συναδέλφους μου - αν με ρωτήσουν - ιδίως αν έχουν επαφές με εξωτερικό. Στο εσωτερικό ό,τι και να βάλεις, για ΤΕΕ θα σε έχουν. Από τα αγγλικά που γνωρίζω, είναι και πιο δόκιμος όρος, σύμφωνα με τις σπουδές που έχουμε πάρει. Για αυτό το λόγο είμαι και ενάντια στον όρο Μηχανικός περιβάλλοντος... Δλδ ξέρει να διαχειριστεί και ένα δάσος; Δε νομίζω.
Δυστυχώς, έχει μπλεχτεί η των άγγλομαθών αμάθεια με την ελληνική γλώσσα. Εννοώντας ότι περάστηκε από τους αγγλομαθής ο όρος Environmental Engineer (που δε στέκει από μόνος του) και το πέρασαν ίδιο και οι δικοί μας ΄μάγκες΄.
Ο όρος που σου είπε ο Ισπανός είναι σωστός (όπως και οι κυπραίοι Έλληνες). Ουσιαστικά, είμαστε μηχανικοί του δάσους. Κόλλησε το γρανάζι της ξυλοπαραγωγής; Το διορθώνουμε. Κόλλησε το γρανάζι των εντόμων; Εξετάζουμε και διορθώνουμε. Είναι ο μοναδικός ρόλος που κανείς δε μπορεί - ακόμα - να μας κλέψει!

Panagiotis Tsolakidis
Forestry Consultant
ptsolak.wordpress.com
ptsolak@gmail.com

Θα εκτιμούσα, όσοι ωφελούνται από τις θέσεις σπουδών εξωτερικού, να κάνουν ένα κλικ στο "ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ"!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν _QQ_Σε Ευχαριστώ_QQ_: pachanga

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
30/03/2012 22:09 #956 από Vasilis
Απαντήθηκε από Vasilis στο θέμα Απ: Περί μηχανικών ο λόγος
Εγώ πάλι χρησιμοποιώ το Forester.
Απλό και όμορφο. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.552 δευτερόλεπτα

Επικοινωνία

 

Δημοφιλή Αρχεία

Έκθεση Φωτοερμηνείας 664
coord_gr 347
Πράξη Χαρακτηρισμού συνοδευόμενη από την Έκθεση Αυτοψίας και Εισήγηση 324
Πίνακες παραγωγής Κοσσενάκη 261
Οδηγός ενσωμάτωσης WMS (ΑΦ Κτηματολογίου) στα Google Earth και QGIS 246

Τελευταία Μέλη

  • bio
  • GM ENGINEER
  • Musicswido
  • ΦΥΔΑΝΑΚΗΣ
  • Ektor