Κεφαλονιά-περιοχή Νατούρα στους πρόποδες του Αίνου

Περισσότερα
15/04/2013 16:22 #1847 από Αίνος
Χαίρετε,

Κατάγομαι από ένα πολύ μικρό χωριό στις υπόρειες του Αίνου το οποίο έχει χαρακτηριστεί ότι ανήκει σε ζώνη Νατούρα.
Δυστυχώς η κατάσταση που επικρατεί στην περιοχή είναι λίγο περίεργη, αντιμετωπίζει όλα τα θέματα που μπορείτε να φανταστείτε, ανεξέλεγκτη βόσκηση με ανεπιτήρητα κοπάδια, θεωρείται καταφύγιο θηραμάτων αλλά έρχονται από όλο το νησί να κυνηγήσουν στα μέρη μας, ποτάμια και αυλακιές όπου πριν δύο δεκαετίες έσφυζαν από ζωά, γεωργικές καλλιέργειες και πράσινο έχουν καταντήσει κρανίου τόπος μίας και τα νερά έχουν μπεί στο δίκτυο υδροδότησης της περιοχής, πολλές πυρκαγιές κάθε καλοκαίρι, σχεδόν μηδαμινή υποστήριξη για υποδομές, αγροτικούς δρόμους=αντιπυρικές ζώνες πόσο μάλλον διαχείριση περιβάλλοντος και βοσκοτόπων από τις τοπικές αρχές και όλα τα συναφή θέματα.
Προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες πώς θα μπορούσαμε να διατηρήσουμε, να αναδείξουμε και να διαχειριστούμε καλύτερα τον τόπο μας.

Οποιαδήποτε συμβουλή και πληροφορία από μέρους σας θα μας ήταν πολύτιμη.


Σας ευχαριστώ πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
16/04/2013 01:01 #1851 από ptsolak
Η αλήθεια είναι ότι δεν μας δίνεις πολλές πληροφορίες.
Αυτές θα αφορούσαν την καλύτερη οριοθέτηση του προβλήματος, αναγνώριση του προβλήματος (δλδ η καλύτερη παρουσίαση των δεδομένων) και κάποιες πληροφορίες για εσένα (το οποίο έχει σχέση με το πως βλέπει κάποιος το περιβάλλον)

Θα μπορούσα να πω κάποιες ιδέες, αλλά δεν θα βασιζόντουσαν σε κάτι σταθερό. Προτείνω να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε το δυνατόν καλύτερα.

Panagiotis Tsolakidis
Forestry Consultant
ptsolak.wordpress.com
ptsolak@gmail.com

Θα εκτιμούσα, όσοι ωφελούνται από τις θέσεις σπουδών εξωτερικού, να κάνουν ένα κλικ στο "ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ"!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
16/04/2013 10:41 #1852 από Αίνος
Απλά προσπάθησα να δώσω συνοπτικά τη γενική εικόνα της ευρύτερης περιοχής.

Πιο λεπτομερείς πληροφορίες...όσον αφορά εμένα δυστυχώς είμαι μόνιμη κάτοικος Αθήνας που έχω πατρογονικούς δεσμούς με το συγκεκριμένο μέρος, το χωριό του πατέρα μου που πέθανε πριν από ένα χρόνο, και επειδή έχω δύο μικρά παιδιά ηλικίας 6 και 4 ετών θέλω να διατηρήσω και να καλλιεργήσω τις ρίζες (πείτε το οικογενειακοί δεσμοί με τους συγγενείς, παραδόσεις, έθιμα, κτλπ), προσπαθώ να το επισκέπτομαι συχνά - περίπου κάθε 1.5-2 μήνες.
Δυστυχώς εγκαταλείπεται συνεχώς από τους νέους...πλέον είναι μετρημένοι στο ένα χέρι! Όλα αυτά τα χρόνια δεν έγινε καμία ουσιαστική προσπάθεια από τους τοπικούς φορείς για τη συγκεκριμένη περιοχή και πλέον τα προβλήματα που προανέφερα ανοίγοντας το θέμα δείχνουν τι ακριβώς επικρατεί.
Σίγουρα οι δασολόγοι, γνωρίζοντες την περιοχή, ξέρουν πολύ περισσότερες λεπτομέρειες και από αυτούς ήλπιζα σε βοήθεια.
Θα ήθελα να μάθω ποιές είναι πλέον οι αρμόδιες αρχές φορείς, ποιο το πλαίσιο δράσεών τους και πώς μπορούν να κινητοποιηθούν.
Μήπως θα πρέπει να αποτανθώ σε οργανώσεις όπως το WWF? Στη νομαρχία, τη διευθυνση δασών, στο φορέα διαχείρησης του Αίνου, στην περιφέρεια Ιονίων νήσων, στο Γεωπονικό πανεπιστήμιο????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
16/04/2013 12:10 #1854 από mxanthakis
Αγαπητή Συνάδελφος,

Για το θέμα της προστατευόμενης περιοχής στους πρόποδες του Αίνου μπορείς να ζητήσεις πληροφορίες και να συζητήσεις τα προβλήματα της περιοχής με το προσωπικό του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Αίνου. Τα γραφεία του Φορέα βρίσκονται στο Αργοστόλι στο Περιβαλλοντικό Κέντρο Κούταβου. Το επιστημονικό προσωπικό του Φορέα μπορεί να σε κατευθύνει σχετικά με τις κινήσεις που πρέπει να γίνουν για τη προστασία της περιοχής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
16/04/2013 13:11 - 16/04/2013 14:37 #1855 από Αίνος
Ευχαριστώ πολύ κ. Ξανθάκη, θα δοκιμάσω να αποτανθώ στο Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Αίνου.
Πάντως η περιοχή είναι νατούρα αλλά δεν ανήκει στον Αίνο, δεν ξέρω κατα πόσο έχουν αρμοδιότητα.

Στο ακόλουθο link δείχνει την περιοχη ευθύνης του φορέα και είμαστε εκτός

www.foreasainou.gr/o_foreas_diaxeirisis/perioxi_evfunis

Υ.Γ. δεν είμαι δασολόγος, γι αυτό και η απλοϊκότητα και άγνοια στο αντικείμενό σας.
Last edit: 16/04/2013 14:37 by Αίνος. Αιτία: επιπλέον στοιχεία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.351 δευτερόλεπτα

Επικοινωνία

 

Δημοφιλή Αρχεία

Έκθεση Φωτοερμηνείας 664
coord_gr 347
Πράξη Χαρακτηρισμού συνοδευόμενη από την Έκθεση Αυτοψίας και Εισήγηση 324
Πίνακες παραγωγής Κοσσενάκη 261
Οδηγός ενσωμάτωσης WMS (ΑΦ Κτηματολογίου) στα Google Earth και QGIS 246

Τελευταία Μέλη

  • bio
  • GM ENGINEER
  • Musicswido
  • ΦΥΔΑΝΑΚΗΣ
  • Ektor